The Village
2004 · 108 min.
Anmeldelse
The Village foregår i et lille isoleret landsbysamfund. Alt er fred og ingen fare, så længe ingen begiver sig ud i den omkringliggende skov, hvor "de andre" bor. Dem vil ingen gøre sig uvenner med. Der er dog heller ingen grund til at forlade landsbyen, der er selvforsynende med alle livsfornødenheder - lige med undtagelse af medicin. Ældsterådet, der blandt andet tæller den respekterede skolelærer Edward Walker, sørger for at opretholde den enkle og idylliske levevis, men det bliver Edwards egen datter, den blinde Ivy, der får hele fundamentet til at vakle under det lille samfund.
Den psykisk handicappede Noah Percy er glad for den livsglade og ligefremme Ivy, men hun er forelsket i Lucius Hunt, og det lægger hun ikke skjul på. Det ender tragisk, og til alles skræk ender det med, at Ivy helt alene påtager sig at drage gennem skoven for at hente medicin i storbyen.
The Village er svær at sætte i bås, for regner man med en ægte gyser, bliver man skuffet, selv om filmen også momentvis er temmelig uhyggelig. Det der gør filmen til en fascinerende oplevelse er instruktøren M. Night Shyamalans evne til at bygge stemninger op. Desværre kan Shyamalan ikke komme af med den dårlige vane at skulle finde på overraskende slutninger. I "Unbreakable" var handlingen helt forskruet og i "Signs" skulle vi absolut belemres med overnaturlige væsner fra det ydre rum. I The Village er slutningen muligvis også langt ude, men i modsætning til instruktørens forrige film rummer den sin egen logik. Her hersker trods alt en vis realisme, og det betyder alt i alt en mere tilfredsstillende filmoplevelse.
Medvirkende og hold
Instruktion
Manuskript
Medvirkende
- B Bryce Dallas Howard Ivy Walker
-
Joaquin Phoenix
Lucius Hunt
- A Adrien Brody Noah Percy
- W William Hurt Edward Walker
-
Sigourney Weaver
Alice Hunt
- B Brendan Gleeson August Nicholson
- C Cherry Jones Mrs Clack
- C Celia Weston Vivian Percy
- J Judy Greer Kitty Walker
- M Michael Pitt Finton Coin
- J Jesse Eisenberg Jamison
- M M. Night Shyamalan vagtmand