
 |
Original titel: The Third Wheel
Produceret i: USA 2002
Længde: 83 min.
Set: på DVD 03-04-2003
Anmeldelse læst: 8795 gange
|
|
 |


|
|

 |
|
 |
Det tredje hjul er en tyndbenet, men underholdende komedie om et romantisk aften for to, der løber fuldstændigt af sporet.
Stanley er en flink, men genert fyr, der drømmer om at møde den eneste ene. Så dukker den dejlige Diana op, som skal arbejde i samme firma som Stanley. Først efter at have gået rundt om den varme grød i måneder tager Stanley sig sammen til at invitere Diana ud, og til hans store overraskelse siger hun ja!
Stanley og hans ven Michael har planlagt den perfekte date, men ingenting går som planlagt - næsten. Aftenen er knapt begyndt, før Stanley påkører en stakkels hjemløs fyr, Phil, der vist ikke har så mange brikker at flytte rundt med. Inden Stanley har set sig om, er Phil blevet tredje hjul på vognen, og han er ikke sådan lige at ryste af igen. Det bliver en begivenhedsrig og temmelig uforudsigelig aften.
Det tredje hjul er en sød og lidt skæv film, men der er ikke meget kød på historien. Filmen lider også under, at ikke alle scener fungerer lige godt. For eksempel kunne man godt have undværet scenen med Matt Damon, der dukker op i rollen som ubehagelig ekskæreste.
Instrueret af:
Manuskript af:
Jay Lacopo.
Medvirkende:
|
|

 |
De 20 lavest vurderede film:
|
|
 |

 |
De 5 nyeste kommentarer til anmeldte film:
|
|
 |
|