
 |
Original titel: Sista dansen
Produceret i: Sverige, Danmark, Norge 1993
Længde: 118 min.
Set: på TV 06-10-1998
Anmeldelse læst: 2051 gange
|
|
 |

|
|

 |
|
 |
Sidste dans begynder under en badebro ved stranden i Blackpool, hvor der ligger et kvindelig. Derpå springer filmen tilbage i tiden for at fortælle baggrundshistorien for denne tragiske hændelse.
Tove og Claes er professionelle dansere. Faktisk er de både par på dansegulvet og privat. De ses privat med et andet dansepar, Liselott og Lennart, men under overfladen ulmer jalousien og konkurrenceånden. Det gælder især Tove, der er evigt træt af, at det altid er Liselott og Lennart, der vinder turneringerne. Samtidig er hun dybt ulykkelig over, at hun ikke kan få børn, mens Liselott nærmest praler af sine aborter. Forholdet mellem Claes og Tove er desuden eller måske derfor ret stormfuldt, men det er dog heller ingen idyl hos Lennart og Waltner. Faktisk er det lige før, filmen fungerer som en advarsel mod ægteskabet og det faste parforhold.
Filmskaberen Colin Nutley er faktisk vendt rundt på en tallerken i forhold til hans livsglade "Englegård"-film. Filmen giver også et noget mindre flatterende billede af danseverdenen end "Strictly Ballroom" og "Shall We Danse?", for det er småt med danseglæden. Filmens mordgåde fastholder spændingen, men hvad Nutley egentlig vil sige med sin film, har jeg endnu ikke grejet.
Instrueret af:
Manuskript af:
Colin Nutley.
Medvirkende:
|
|

 |
De 20 lavest vurderede film:
|
|
 |

 |
De 5 nyeste kommentarer til anmeldte film:
|
|
 |
|